skip to Main Content
0216 415 80 87 demos@demos.com.tr
Istanbul 3. Köprü uçak ikaz lambaları

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Uçak İkaz Lambası Sistemi

360 derecelik yüksek yoğunluklu uçak ikaz lambası
360 derecelik yüksek yoğunluklu uçak ikaz lambası

Yer: İstanbul, Türkiye

Yıl: 2016

Kullanılan Uçak İkaz Lambası: 40 adet yüksek yoğunluklu LED uçak ikaz lambası (Gece 2.000 cd beyaz, Alacakaranlıkta 20.000 cd beyaz, Gündüz ise 200.000 cd beyaz)

Köprünün Yüksekliği: 322 m (1,056 ft)

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü (Diğer adıyla 3. Boğaz Köprüsü) İstanbul Boğazı üzerinde, mevcut iki köprünün kuzeyinde, üzerinden ayrıca demiryolunun da bulunacağı asma köprüdür. Üçüncü Boğaz Köprüsü diye anılmasının sebebi,  Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan üçüncü köprü olmasıdır.

Köprü 322 metre (1.056 ft) yüksekliği ile dünyanın en yüksek asma köprüsüdür. Ayrıca asma olmayanlar da dâhil dünyanın ikinci en yüksek köprüsüdür. Köprü aynı zamanda 58,5 metre genişliğiyle de dünyanın en geniş asma köprülerinden biridir.

2016 yılında hizmete açılan bu köprünün hava trafiği güvenliği için Wetra Yüksek Yoğunluklu LED uçak ikaz lambaları tercih edilmiştir. Uçak ikaz sistemi için Köprünün ayaklarının en üst seviyesine 4 adet HIOL-A-360 ° ve köprünün yan yüzeylerini işaretlemek için 36 adet HIOL-A-120 ° uygulandı ve yapılan bu uygulama ICAO ve FAA kurallarına %100 uygun olarak tamamlanmıştır.

Tüm bu yüksek yoğunluklu uçak ikaz lambaları, GPS sistemi vasıtasıyla senkronize şekilde çalışmaktadır. Ayrıca sistem üzerinde bulunan sensörler aracılığıyla, ikaz lambaları gün içerisinde ortamın aydınlık durumuna göre otomatik olarak gece, alacakaranlık veya gündüz moduna geçmektedir.

3. Istanbul Boğaz Köprüsü - Yavuz Sultan Selim
                              3. İstanbul Boğaz Köprüsü – Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde Luxsolar yüksek yoğunluklu uçak ikaz lambaları kullanılıyor.

Uçak ikaz sistemleri konusunda uzman teknik ekibimiz, tüm sistemin devreye alınması aşamasında, Siemens teknik ekibine yardımcı olmak için köprü şantiyesinde bizzat bulunarak teknik destek sağladı. Hatalı bazı işlemleri düzeltti ve GPS, Alacakaranlık ve gece sensörlerinin doğru konumlandırılmasında yardımcı oldu. Dünyanın en yüksek asma köprüsü, Wetra yüksek yoğunluklu uçak ikaz lambaları ile hava araçları için daha güvenli bir güzergah mümkün.

Back To Top