skip to Main Content
0216 415 80 87 demos@demos.com.tr

Sıkça Sorulan Sorular

wetra sıkça sorulan sorular

Uçak ikaz sistemleri ile ilgili sormak istediğiniz sorularınız mı var? İşte burası, sorularınızın cevaplarını bulacağınız yer!

Cevaplarımızın yeterli gelmediğini düşünüyorsanız ya da uçak ikaz lambaları ile ilgili tamamen farklı bir sorunuz var ise, bizlere dilediğiniz gibi mail veya telefon ile ulaşabilirsiniz.

Uçak ikaz lambası nedir?

Uçak ikaz lambası veya mânia armatürü, uçak, helikopter veya insansız hava araçları gibi her türden hava araçlarının seyrüsefer güvenliğini sağlamak amacıyla, yüksek yapıları gece ve/veya gündüz işaretleyerek daha görünür hale getirmeye yarayan araçlardır.

Uçak ikaz lambaları yoğunluğu, kandela değerlerine bağlı olarak düşük, orta ve yüksek olabilir. Bu özellikler ICAO (Uluslararası sivil havacılık kurumu) tarafından EK-14 Bölüm 6’da detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Hava araçlarına engel teşkil edecek olan yüksek yapılar, havaalanı veya helikopter pisti çevresinde hareketli veya sabit olabilirler. Bu nedenle bu bölgelerde, hava sahası güvenliği için bu yapıların işaretlenmesi gerekmektedir.

Bu yapılar genellikle; yüksek binalar, bacalar, elektrik iletim hattı direkleri, rüzgâr türbinleri, köprüler vb. yükseklik ihtiva eden engellerdir.

Ayrıca, patlama riski olan kimyasal tesislerde, fabrika bacalarında, petrokimya tesislerinde patlamaya dayanıklı ex-proof uçak ikaz lambaları kullanılmaktadır.

Neden uçak ikaz lambası kullanmalıyız?

21. yüzyıldayız ve günümüzde havacılık sektörü ve yüksek yapılaşma çok gelişti. Yüksek maniaların işaretlenmemesi veya uygun uçak ikaz kullanılmaması nedeni ile bir çok kaza meydana gelmiştir.

Bu nedenle, ICAO ve FAA gibi uluslararası kuruluşlar uçuş güvenliğini sağlamak için bazı kurallar ve standartlar getirdi. Örneğin ICAO Ek 14, FAA ve TSHK standartları.

Ayrıca, her bina, kule, vinç, baca veya diğer yüksek yapılar için uçak ikaz lambası (mania armatürü) kullanmanız gerekmez. Havaalanları ve çevresi harici, 45 metreden daha yüksek herhangi bir yapı varsa, karanlık saatlerde uçak ikaz lambaları mânianın işaretlenmesi gerekmektedir. Ayrıca mânianın yüksekliği 150 metreyi aşarsa gece ve gündüz işaretlenmelidir.

Uçak ikaz sistemleri ile ilgili ulusal ya da uluslararası yönetmelikler, kurallar var mıdır?

Evet, ICAO Ek-14 Bölüm 6 ve FAA Advisory Circular yönetmelikleri, yüksek yapıların uçak ikaz lambaları ile nasıl işaretleneceği ve / veya nasıl aydınlatılacağı ile ilgili bizlere yol gösterici niteliktedirler.

Ayrıca ICAO ve FAA dışında, ATEX, CAA ve ulusal standartlar için SHGM yönetmelikleri mevcuttur.

Daha detaylı bilgi için ‘’Yönetmelikler’’ sayfamızı ziyaret edebilirisiniz.

Uçak ikaz lambası sınıfları ve tipleri nelerdir?

Aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz;

uçak ikaz lambası çeşitleri

Hangi durumda, ne tip uçak ikaz lambası kullanmalıyız?

 • H ≤ 45 m olan yapılar için gece boyunca düşük yoğunluklu uçak ikaz lambaları kullanılmalıdır. Ancak bunlar yetersiz olarak kabul edilirse orta yüksek yoğunluklu lambalar da tek başına veya birlikte kullanılabilir.
 • A, B veya C tipi orta yoğunluklu uçak ikaz lambaları, geniş alan kaplayan binaların veya diğer yüksek yapı gruplarını işaretlemek veya yüksekliği 45 m <H ≤ 150 m olan mâniaların aydınlatılması için kullanılmalıdır

Not: Orta yoğunluklu A ve C tipi ikaz lambaları, tek başına kullanılmalıdır. Yine orta yoğunluklu B tipi lambalar ise tek başına veya LIOL-B (düşük yoğunluklu) ile birlikte kullanılmalıdır.

** daha fazla detay için ‘’uygulamalar’’ sayfamızı ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

A ve B Tipi uçak ikaz lambalarının farkı nedir?

DÜŞÜK YOĞUNLUKLU UÇAK İKAZ LAMBASI (LIOL)

 • Tip A (Yoğunluk>10 cd)sabit yanan kırmızı lambaKIRMIZI-SABİT YANAN IŞIK
 • Tip B (Yoğunluk>32 cd)sabit yanan kırmızı lambaKIRMIZI-SABİT YANAN IŞIK
 • Tip B (Yoğunluk>32 cd)yanıp sönen kırmızı lambaKIRMIZI-YANIP SÖNEN IŞIK

LIOL-A ya da B, Y ≤ 45 m’nin altında olan yapılarda gece kullanılmalıdır.

Not: Bu lambalar yetersiz olarak değerlendirilir ya da özel bir ikaz gerekirse, orta-yüksek yoğunluklu lambalar kullanılabilir.

LIOL-B kullanımı tek başına ya da MIOL-B ile kombinasyon halinde olmalıdır. (Bu kural yer seviyesinden 45m ile 150m yüksekliğe sahip yapılarda da geçerlidir).

ORTA YOĞUNLUKLU UÇAK İKAZ LAMBASI (MIOL)

 • Tip Ayanıp sönen beyaz lamba(hem gece, hem de gündüz) BEYAZ-YANIP SÖNEN IŞIK
 • Tip Byanıp sönen kırmızı lamba(sadece gece kullanımı) KIRMIZI-YANIP SÖNEN IŞIK
 • Tip Csabit yanan kırmızı lamba(sadece gece kullanımı) KIRMIZI-SABİT YANAN IŞIK

MIOL-A,B ya da C geniş çaplı yapıların aydınlatılmasında (bina grupları) ya da 45 m < Y ≤ 150 m aralığındaki yapılarda kullanılmalıdır.

Not: Orta yoğunluklu lambalar, A ve C tipi tek başlarına, oysa B Tipi lambalar ya tek başlarına ya da LIOL-B ile kombinasyon halinde kullanılabilirler.

DUAL ORTA YOĞUNLUKLU UÇAK İKAZ LAMBASI (MIOL)

 • Tip AB BEYAZ YANIP SÖNEN IŞIK (gündüz)yanıp sönen çiftli lambaKIRMIZI YANIP SÖNEN IŞIK (gece)
 • Tip AC BEYAZ YANIP SÖNEN IŞIK (gündüz)sabit yanan çiftli lambaKIRMIZI SABİT YANAN IŞIK (gece)

İlgili makamların fikirleri doğrultusunda, geceleri MIOL-A kullanımı, havalimanına yakın noktalarda pilotları rahatsız edebileceği (ortalama 10.000 m yarıçap içinde) ya da çevreye rahatsızlık verebileceği için, dual uçak ikaz sistemi sağlanmalıdır.

Bu sistem orta yoğunluklu lambaların birleşiminden oluşur, A Tipi, uygun görülmesi halinde gündüz ve alacakaranlık kullanımında, B ve C Tipleri ise gece kullanımlarında devreye girer.

YÜKSEK YOĞUNLUKLU UÇAK İKAZ LAMBASI  (HIOL)

 • Tip A (Yoğunluk>200.000 cd)yanıp sönen beyaz lambaBEYAZ-YANIP SÖNEN IŞIK
 • Tip B (Yoğunluk>100.000 cd)yanıp sönen beyaz lambaBEYAZ-YANIP SÖNEN IŞIK

HIOL-A, bir yapı yer seviyesinde Y > 150 m’den daha yüksek ise ve havacılık çalışmalarında gündüz bu yoğunlukta bir ışık kullanılması gerekliyse tercih edilir.

HIOL-B, ışıklandırmanın gerektiği, havai kabloları destekleyen kulelerde kullanılmalıdır.

DUAL YÜKSEK YOĞUNLUKLU UÇAK İKAZ LAMBASI (HIOL)

 • Tip AB BEYAZ YANIP SÖNEN IŞIK (gündüz)yanıp sönen çiftli lambaKIRMIZI YANIP SÖNEN IŞIK (gece)
 • Tip AC BEYAZ YANIP SÖNEN IŞIK (gündüz)sabit yanan çiftli lambaKIRMIZI SABİT YANAN IŞIK (gece)

İlgili makamların fikirleri doğrultusunda, geceleri HIOL-A kullanımı, havalimanına yakın noktalarda pilotları rahatsız edebileceği (ortalama 10.000 m yarıçap içinde) ya da çevreye rahatsızlık verebileceği için, dual uçak ikaz sistemi sağlanmalıdır.

Bu sistem yüksek yoğunluklu lambaların birleşiminden oluşur, A Tipi, uygun görülmesi halinde gündüz ve alacakaranlık kullanımında, orta yoğunluk B ve C Tipleri ise gece kullanımlarında devreye girer.

45 metre ve altı yüksekliklere sahip yapılarda ne kullanmalı?

Bu konu ile ilgili ICAO yönetmeliği EK-14 Bölüm 6’da ‘’6.2.3.19’’ numaralı maddede şu şekilde bir ifade bulunmaktadır;

Eğer bir mania 45m ve altında bir yüksekliğe sahipse, düşük yoğunluklu tip A veya B tipi uçak ikaz lambası kullanılması gerekmektedir.

Baca ve soğutma kuleleri ile ilgili özel bir yönetmelik var mıdır?

Bacalar genel olarak, bir sanayi tesisi, kazan, soba, fırın gibi ısı üreten yapıların ürettiği sıcak gaz ya da dumanın dış atmosfere salınmasını sağlayan tipik bir silindirik ve dikey yapıdır.

ICAO EK-14 6.3.12’e göre; Baca veya benzeri yapıya sahip diğer yapılarda, bacanın en üst seviyesine takılacak olan lambalar, duman ve gazların görünürlüğü azaltacağından dolayı, üst seviyeni 2-3 metre kadar altına yerleştirilmelidir.

Ayrıca kullanılması gereken uçak ikaz lamba sayısı baca çapına göre değişmektedir.

Baca çapı 6m’den küçükse – tek seviye için 3 adet uçak ikaz lambası

Baca çapı 6m’den büyükse – tek seviye için 4 adet uçak ikaz lambası

Baca çapı 31m’den küçük 6m’den büyükse – tek seviye için 6 adet uçak ikaz lambası

Baca çapı 31m’den büyükse – tek seviye için 8 adet uçak ikaz lambası

**Daha fazla detay için ‘’baca uygulamaları’’ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Uçak ikaz sistemi kurulumu, bakımı ve kablolaması nasıl yapılır?

Müşterilerimize, sistemi tasarımımıza uygun şekilde kurmaları için bir rehber kitapçık sağlıyoruz. Bu kitapçık; çizimler, kablo detayları ve kurulumu yapacak olan ekibe yardımcı olan diğer önemli bilgiler içerir.

Müşterilerimiz ile üretim sürecinin tamamlanmasının ardından, uçak ikaz sistemi ile ilgili Operasyon ve Bakım Kılavuzu paylaşılır. Bu kılavuz son kullanıcı için oldukça faydalı bilgiler içermektedir. Ayrıca, talep edilmesi durumunda, Wetra teknik ekibi olarak sahada teknik destek hizmeti sunabiliyoruz.

Uçak ikaz lambalarının IP sınıflandırmaları?

Tüm Wetra uçak ikaz lambaları IP65, IP66 ve IP67 sertifikalarına sahiptir. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda üretim yaptığımız için projeye göre farklı IP sınıflarında üretim yapabiliyoruz.

Gündüz saatlerinde uçak ikaz lambası kullanmalı mıyım?

ICAO’ya göre; eğer bir bina, baca, kule vinç vb. yüksek yapılar 150m ve üstü yükseklik ihtiva ediyorsa, gündüz saatlerinde minimum 20.000 cd değerlerine sahip beyaz ışıma yapan bir uçak ikaz lambası ile işaretlenmesi gerekmektedir.

İlgili otoritelerin talebi doğrultusunda gündüz de ışıklandırma uygulanabilir.

Gündüz kullanılması gereken ışık rengi beyazdır.

Işıma kuvveti yüksek olacağı için çevrede rahatsız edici bir etki yaratmamalıdır.

Back To Top