Yüksek Binalar

Yüksek Binalar

Geçici ya da kalıcı olarak inşa edilen yüksek yapılar, seyrüsefer güvenliğini tehlikeye atmamak ve hava ulaşımını güvenceye almak adına, ICAO Annex 14’e göre ışıklandırılmalıdırlar.

Rüzgar Türbinler

Rüzgar Türbinler

Geçici ya da kalıcı olarak inşa edilen rüzgar türbinleri, seyrüsefer güvenliğini tehlikeye atmamak ve hava ulaşımını güvenceye almak adına, ICAO Annex 14’e göre ışıklandırılmalıdırlar.

Telekomünikasyon Kuleleri

Telekomünikasyon Kuleleri

Telekomünikasyon  &  Radyo  Kuleleri, anten, verici gibi yayın ekipmanlarını taşıyan en yüksek yapılar arasında yer alırlar ve hava trafiği güvenliği için ICAO Annex 14’e göre ışıklandırılmalıdırlar.

Kule Vinçler

Kule Vinçler

Ülkemizde hızla gelişen şehirleşmeyle birlikte artan sanayi ve konut inşaatları nedeniyle artık hemen her yerde karşımıza çıkan kule vinçler, yükseklikleri itibariyle hava araçlarının seyrüsefer güvenliği için bir tehdit oluşturmaktadır.

Bacalar

Bacalar

Bacalar genel olarak, bir sanayi tesisi, kazan, soba, fırın gibi ısı üreten yapıların ürettiği sıcak gazların ya da dumanın dış atmosfere salınmasını sağlayan tipik bir silindirik ve dikey yapıdır. Hava trafiği güvenliği için ICAO Annex 14’e göre ışıklandırılmalıdırlar.

Köprüler

Köprüler

Köprüler ve diğer mega projeler, hava trafiği açısından potansiyel bir engel teşkil etmektedirler ve hava trafiğinin güvenli bir şekilde akışı için ICAO yönetmelikleri doğrultusunda ışıklandırılmalıdırlar.