skip to Main Content
0216 415 80 87 demos@demos.com.tr

YÖNETMELİKLER

Uçak ikaz sistemleri ile ilgili yönetmelikler ve mevzuatlar

Ülkemizde hızla gelişen şehirleşmeyle birlikte artan sanayi ve konut inşaatları nedeniyle artık hemen her yerde karşımıza çıkan yüksek bina veya diğer yapılar, yükseklikleri itibariyle hava araçlarının seyrüsefer güvenliği için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle havaalanı çevresinde veya yüksekliği 45 metreyi geçen yapılar için uçak ikaz kullanılması gerekiyor.

Uçak ikaz lambası, diğer bir deyim ile mânia armatürleri hava araçları için yüksek bina, baca, vinç, rüzgâr türbini vb. yapıları gece ve gündüz daha görünür hale getirmek ve hava araçlarının yüksek yapılara çarpmasını engellemek için kullanılan aydınlatma armatürleridir.

ICAO ANNEX 14 VE GÖRSEL YARDIMLCILAR İÇİN DİĞER REFERANS YÖNETMELİKLER

Yüksek yapıların işaretlenmesi için gereken uçak ikaz lambaların sahip olması gereken temel özellikler (ışık şiddeti, ışın deseni ve ışık rengi gibi) Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu ( ICAO) tarafından kategorize edilmiştir.

Bu nedenle yüksek yapılarınız için seçmeniz gereken uçak ikaz lambası veya lambaları, uluslararası düzenlemelere uygun olarak üretilmiş olması gerekmektedir. Mevcut yönetmelik ve düzenlemeleri yapan kuruluşlar şu şekildedir; ICAO, ATEX, FAA, CAA ve ulusal standartlar için SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü).  Ülkemizde SHGM tarafından, referans olarak ICAO Annex 14 alındığı için, yüksek yapılarda kullanılması gereken lamba türleri ICAO EK-14 (Havaalanları) Bölüm 6 – Mâniaları Belirlemek İçin Görsel Yardımcılar- kısmında açıkça belirtilmiştir.

Ayrıca, patlama riski olan kimyasal tesislerde, fabrika bacalarında, petrokimya tesislerinde patlamaya dayanıklı ex-proof uçak ikaz lambaları kullanılmaktadır. Ex-proof uçak ikaz sistemi hakkında uyulması gereken diğer standart ise ATEX/IECEx 39’dur. Exproof ( Patlamaya Karşı Korumalı ) ikaz lambaları için en temel özellikler şu şekilde olmalıdır;

  • Çalışma sıcaklığı: -20°C/-50°C ile +55°C
  • Depolama sıcaklığı: -50°C ile +60°C
  • Patlamaya dayın sertifikası: CESI 13ATEX037
  • ATEX uygulaması: II 2GD Exde IIC T6 Gb Ex tb IIIC T67°C Db IP66

Wetra uçak ikaz sistemleri olarak, tüm ulusal ve uluslararası yönetmeliklere tam uygun üretim yapmaktayız. Tecrübemizle yurtiçi ve yurtdışında tüm müşterilerimizi yönetmelikler hakkında bilgilendirip, yönetmeliklere uygun çözümler sunmaktayız. Aklınıza takılan sorular için SIK SORULAN SORULAR sayfamızı ziyaret edebilir veya bize ulaşabilirsiniz.

İlgili yönetmelikler;

Shgm_logo

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

Uçak Ikaz Sistemleri ICAO ANNEX 14

ICAO Annex 14 Yönetmeliği

Uçak Ikaz Sistemleri FAA

FAA Yönetmeliği

Uçak Ikaz Sistemleri IALA

IALA Yönetmeliği

Back To Top